Nie je vajce ako vajce. Jeme skutočne kvalitné vajcia?!

vajicka

Kvalita vs. kvantita

Je naozaj veľký rozdiel v kvalite vajec z domáceho chovu a z podstielkového chovu, ktorý je súčasťou dnešného potravinárskeho priemyslu a sústredí sa na profit za čo možno najmenšiu investíciu.

No našou prioritou je kvalita a nie kvantita. Vajíčka z domáceho chovu majú v porovnaní s vajíčkami z podstielkového chovu približne 2x viac omega-3 tukov, 3x viac vitamínu E a 7x viac beta- karoténu.

Ako správne vyberať a kde nakupovať kvalitné vajíčka?

Poviem to jednoducho. Najlepšie je, keď máte babku, dedka, domáceho farmára, ktorého poznáte a viete, ako chová svoje sliepky. Tam máte najvyšší predpoklad kvalitných vajec. Ak takéhoto človeka nemáte, tak to zvládneme aj na klasických trhoch.

Ale pozor! Z vlastnej skúsenosi viem, že niektorí tržnicoví “farmári” predávajúci vajíčka s nápisom “domáce” len zavádzajú nevedomých ľudí, ktorí im slepo veria a kupujú si tieto vajíčka s pocitom, že spravili pre seba niečo dobré.

Aj keď som zástancom toho, že častokrát je to o tom, s akým pocitom si dané jedlo dávame do úst a ako si ho vychutnávame, v tomto prípade je kvalita rozhodujúca.

Dajte si tú námahu a opýtajte sa predavača, odkiaľ sú vajíčka, ako boli sliepky chované, či mali pravidelný výbeh a prístup k slniečku. Som si istý, že dobrý lokálny farmár vám veľmi rád zodpovie všetky otázky a to dokonca s úsmevom a so zanietením.

Ďalším dôležitým faktorom je označenie vajíčok (podrobne opísané na obrázku)

  

Samozrejme, najlepšie je, keď sú vajíčka bez označenia a sú ešte špinavé, resp. okakané. A keď nie, tak sledujte vždy označenie. Prvé číslo je rozhodujúce. Škála je od 0 do 4.

Odporúčam kupovať 0 –  vajíčka, ktoré nám poskytnú najkomplexnejšiu výbavu živín, ktorú z tejto superpotraviny môžeme dostať.

Vajíčka označené 2 a 3 neodporúčam kupovať vôbec, nakoľko tieto vajíčka sú zo sliepok, ktoré nikdy nevideli slnečné svetlo, nemali voľný výbeh a boli dopované antibiotikami za účelom čo najrýchlejšieho rastu. Bohužiaľ, je to tak, ale dá sa tomu predísť.

Najväčší “problém”  vidím v tom, že ľudia uprednostňujú pohodlnosť a cestu menšieho odporu pred svojím zdravím a prevzatím kontroly nad svojimi životmi. Ide tu len o nevedomosť, ktorá sa dá odstrániť. A ja verím, že aj týmito cennými informáciami sa môžeme spoločne vybrať na našu cestu za lepším životom.

© Patrik Le Giang 2017
All photos, recipes and texts are copyrighted unless otherwise stated.
All Rights Reserved.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.